Muzeum Sztuki Fantastycznej

Unikatowe obrazy, nieprezentowane publicznie prace i wielkie nazwiska. Odwiedzający Muzeum wielbiciele malarstwa mają możliwość zobaczenia wyjątkowych dzieł wybitnych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Na zwiedzających czekają obrazy m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jacka Szynkarczuka, Dariusza Zawadzkiego czy Wiesława Wałkuskiego.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela: 11:00-19:00

Kontakt:

Tel.: +48 798 822 765
E-mail: kontakt@muzeumsztukifantastycznej.pl

Czym jest sztuka fantastyczna?

Określenia sztuka fantastyczna możnaby odnieść do takich nurtów w sztuce jak surrealizm, realizm magiczny czy lowbrow art. Jest to niezwykła i zaskakująca gałąź sztuki współczesnej, odkrywająca nowe możliwości przedstawiania ważnych dla twórców elementów świata i subiektywnych wrażeń im towarzyszących. Można w niej znaleźć odniesienia do klasyków, ale wzbogaconych o doświadczenia sztuki dwudziestowiecznej i człowieka współczesnego. Jest niejako reakcją na ekspresjonizm jak i realizm. Artyści tworzący dzieła fantastyczne poruszają się często w świecie onirycznych złudzeń – sen miesza się z jawą, wizje artysty są pozbawione ścisłych ram podległym prawom fizyki, choć czerpią ze świata naturalnego. Świat przedstawiony może być namalowany wręcz w sposób hiperrealistyczny, a mimo to realność się całkowicie tu zatraca i widz będzie miał wrażenie, że patrzy na świat baśni, marzeń, snu czy wręcz horroru. Świat sztuki fantastycznej nastawiony jest na wyrażanie emocji, wrażeń i ekspresji artysty. Prace często owiewa mgiełka niepokoju i tajemniczości. Wyobraźnia, która nie jest ograniczana żadnymi regułami ani prawdopodobieństwem rzeczywistego świata, w końcu może zasłużenie odgrywać w sztuce główną rolę.

Patrząc wstecz…

Malarstwo fantastyczne swoje początki ma w literaturze. Pierwszymi pracami z tego kierunku były ilustracje, które obrazowały sceny z utworów pisanych z gatunku fantasy. Jednakże korzeni można się dopatrywać już w XV / XVI wieku u Hieronima Boscha, którego dzieła były na tyle oryginalne i zawiłe, że wykraczały poza granice realności. Artysta wyprzedzał swoją epokę, wyróżniając się bardzo charakterystycznym stylem, który miał duży wpływ na surrealistów. Kolejnych inspiracji dostarczają prace prerafaelitów, którzy źródeł swych natchnień szukali w legendach arturiańskich, baśniach czy gotyku. Ten ostatni wywiera duży wpływ też na współczesnych artystów. Ornamentyka, architektura i inne dzieła średniowieczne w swej stylistyce mają wyjątkowy charakter i tajemniczość, wyróżniają się na tle innych epok i są dalej chętnie wykorzystywane przez twórców, szczególnie realizmu magicznego. Chociażby w dziełach Beksińskiego znajdziemy dużo elementów odwołujących się do gotyku, jego mroku i niesamowitości.

 

Gdzie zobaczyć sztukę fantastyczną?

Zainteresowanie sztuką fantastyczną w Polsce, jak i na świecie, jest bardzo duże, ponieważ kierunek ten umożliwia powstawanie bardzo efektownych i intrygujących dzieł, które przyciągają rzesze oglądających, i na temat których można usłyszeć skrajnie różne opinie. Dlatego powstaje coraz więcej miejsc, w których można podziwiać prace autorów o wyrobionej marce, jak Zdzisław Beksiński czy Jerzy Duda-Gracz, oraz artystów z szerokiego grona młodego pokolenia, jako, że jest to obecnie popularny kierunek wśród współcześnie działających twórców. Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie to miejsce, gdzie możemy obcować z szerokim przekrojem sztuki naszych najważniejszych przedstawicieli tego nurtu. Jeśli chcielibyśmy udać się w podróż do świata wyobraźni to pierwszym skojarzeniem, które powinno zaświtać nam w głowie, powinno być: Sztuka fantastyczna – Warszawa.

 

Sztuka Fantastyczna Warszawa.

Stolica Polski ma szeroki wachlarz muzeów przedstawiających różne aspekty kultury czy sztuki, ważnych nie tylko dla naszego kraju, ale i dla całej kultury europejskiej, więc nie mogło zabraknąć również miejsca poświęconego sztuce fantastycznej, która jest ważnym nurtem w polskim malarstwie. Wpływa silnie na kolejne pokolenia, odzwierciedla nastroje i emocje towarzyszące całym grupom społecznym, a także jednostkom. Malarze ukazujący swój stan emocjonalny, swoje przeżycia i odczucia, wyrażają poniekąd głębsze refleksje dotyczące otaczającej ich rzeczywistości. Dlatego muzeum sztuki fantastycznej to obowiązkowy punkt na mapie Warszawy do zwiedzenia, ale dokonania głębszej refleksji – odkrycia własnych odczuć, emocji, lęków i pragnień, a także oddania się uczcie estetycznej – wchodząc w kontakt z niesamowitym kunsztem i talentem ważnych polskich twórców.

 

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Sztuki Fantastycznej?

Żadna reprodukcja, czy na ekranie, czy na papierze, nie odda wrażenia jakie dzieło malarskie wywiera na odbiorcy. Szczegółowość detali i kunszt artysty niejednokrotnie wyraża się w pociągnięciach pędzla czy niuansach kolorystycznych, które trudne są do uchwycenia na zdjęciu. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie i wyrobienia własnych opinii o dziełach i twórcach tu wystawianych. Zachęcamy również, by te opinie wyrazić potem na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych, by przyczynić się do upowszechniania dorobku polskich artystów i propagowania kultury i sztuki wśród szerokiego grona odbiorców.

 

Kiedy i jak zwiedzać?

Muzeum jest czynne przez cały tydzień. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących muzeum, ekspozycji czy zwiedzania uprasza się o kontakt na podany na stronie adres mailowy. Bilety dla zwiedzających można kupić na miejscu w kasie lub szybciej i wygodniej – przez Internet.

Deweloperzy     BBI Development     Liebrecht & wooD
Aktualności     Restauracje     Bary     Kawiarnie     Dla dzieci     Festiwale     Pokazy filmowe     Spektakle teatralne     Targi     Warsztaty     Wystawy     Koncerty     Biura do wynajęcia     Powierzchnie eventowe     Blog
Copyright 2025 © KONESER. All Rights Reserved.

Download Koneser's Card

Take advantage of discounts, unique opportunities and stay up to date.

Download the App

Pobierz Kartę Konesera

Korzystaj ze zniżek, wyjątkowych okazji i bądź na bieżąco.

Pobierz aplikację