„Utracone / Odzyskane” | Wystawa plenerowa

Wystawa plenerowa „Utracone / Odzyskane”, prezentuje wybrane dzieła sztuki utracone z polskich zbiorów w wyniku II wojny światowej i odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na wystawie można zobaczyć wizerunki cennych dzieł malarstwa, które przez dziesięciolecia, od zakończenia wojny uchodziły za zaginione, a w ostatnich latach powróciły do polskich zbiorów muzealnych. To m.in. „Dama w pawich piórach” Teodora Axentowicza (Muzeum Narodowe w Warszawie), dyptyk „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” przypisywany warsztatowi Dierica Boutsa (Muzeum Zamku w Gołuchowie, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), „Kanał w Nowym Porcie” autorstwa Arthura Bendrata (Muzeum Narodowe w Gdańsku) czy odnaleziona aż w Japonii „Madonna z Dzieciątkiem” przypisywana Alessandro Turchiemu (Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu). Jedna z plansz prezentuje historię utraty i odzyskania do zbiorów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie cennej apliki, czyli świecznika ściennego z cyzelowanego i złoconego brązu z wizerunkiem Meduzy, która od początku XIX w. należała do wyposażenia Pałacu na Wyspie.

Wystawa przypomina, że w rezultacie działań wojennych i planowej grabieży dokonywanej na terytorium okupowanej Polski przez wojska niemieckie i radzieckie, polskie kolekcje publiczne, prywatne i kościelne utraciły ponad pół miliona zabytków. Baza strat wojennych prowadzona i na bieżąco aktualizowana przez Departament Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera obecnie niemal 70 tysięcy rekordów. Losy ogromnej liczby zaginionych obiektów do dziś pozostają nieznane, jednak dzięki działaniom restytucyjnym polskiego resortu kultury do polskich muzeów w ostatnich latach powróciło ponad 700 pojedynczych dzieł”

📅 06.07 – 31.08
⏰ całodobowo
📌 Plac Konesera

Deweloperzy     BBI Development     Liebrecht & wooD
Aktualności     Restauracje     Bary     Kawiarnie     Dla dzieci     Festiwale     Pokazy filmowe     Spektakle teatralne     Targi     Warsztaty     Wystawy     Koncerty     Biura do wynajęcia     Powierzchnie eventowe     Blog
Copyright 2024 © KONESER. All Rights Reserved.

Download Koneser's Card

Take advantage of discounts, unique opportunities and stay up to date.

Download the App

Pobierz Kartę Konesera

Korzystaj ze zniżek, wyjątkowych okazji i bądź na bieżąco.

Pobierz aplikację