Mitologiczny Jasiński

Metamorfozy Owidiusza w malarstwie Dominika Jasińskiego

Dominik Jasiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy średniego pokolenia.
Znamienna dla jego twórczości jest ekspresyjna figuracja dopowiedziana symbolem. W formie dominującą rolę odgrywają, uzyskiwane przez kontrasty różnokolorowych plam barwnych, dynamiczne płaszczyzny i graficznie potraktowany detal. Nie da się ukryć, że autor tych prac ukończył Wydział Grafiki. Tym razem Jasiński wziął na warsztat arcydzieło klasyki, a mianowicie Metamorfozy Owidiusza, które obok Biblii stanowiły przez wieki nieprzebrane źródło inspiracji dla poetów i artystów. I chociaż motywy mitologiczne pojawiają się w jego twórczości od lat – najnowsze obrazy wyrażają tę fascynację najpełniej.

Owidiusz, a właściwie Publiusz Owidiusz Nazo, urodził się w 43 r. p.n.e. i był jednym z najwybitniejszych rzymskich poetów. Poemat Metamorfozy – jego najbardziej znany utwór – to praca monumentalna, bo licząca niemal 12 tysięcy wersów i podzielona na 15 ksiąg. Tworzone, pod mecenatem pierwszego rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta, dzieło opowiada o stworzeniu świata i tytułowych przemianach, wykorzystując ok. 250 mitów. Karty Metamorfoz pełne są często skrajnych emocji, namiętności, dramatów i oczywiście erotyki.

📅 28.04-16.05 | 11:00-19:00
📌 Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart | Pasaż Konesera
🎫 wstęp wolny

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia o godz. 19:00.

Deweloperzy     BBI Development     Liebrecht & wooD
Aktualności     Restauracje     Bary     Kawiarnie     Dla dzieci     Festiwale     Pokazy filmowe     Spektakle teatralne     Targi     Warsztaty     Wystawy     Koncerty     Biura do wynajęcia     Powierzchnie eventowe     Blog
Copyright 2024 © KONESER. All Rights Reserved.

Download Koneser's Card

Take advantage of discounts, unique opportunities and stay up to date.

Download the App

Pobierz Kartę Konesera

Korzystaj ze zniżek, wyjątkowych okazji i bądź na bieżąco.

Pobierz aplikację