Miejsce z historią

Najstarsze zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” powstały w latach 1895-1897. Na terenie fabryki funkcjonowały wówczas dwa oddzielne zakłady: Rektyfikacja Warszawska oraz Warszawski Skarbowy Skład Win – pierwszy oczyszczał spirytus, drugi produkował z niego trunki. W 1923 roku w sąsiedztwie Konesera ulokowano Mennicę Państwową, w której bito monety, medale, odznaki i pieczęcie. Gruntowana rewitalizacja całego kompleksu przywróciła mieszkańcom jeden z najcenniejszych zabytkowych obszarów stolicy.

Zabytkowe budynki Konesera

Zabytkowa brama główna

Zabytkowa Brama Główna

Kordegarda, czyli wartownia wykonana z czerwonej cegły to parterowy pawilon z gotyckimi łukami, ostrymi szczytami i wieżyczkami, wzniesiony w duchu architektury średniowiecza, co w XIX w. było wręcz kanonem budownictwa przemysłowego. Budynek pełni współcześnie funkcje biurowe, a odrestaurowane bramy niegdyś pilnie strzeżonej wytwórni wódek dziś są otwarte przez całą dobę dla przybywających gości.

Zabytkowa brama główna

Zabytkowy budynek Dyrekcji i Kordegardy

Przestrzeń budynku pełni funkcje biurowe.

Zabytkowy warsztat mechaniczny

Zabytkowy Warsztat Mechaniczny

Dokonywano w nim napraw na potrzeby produkcyjne zakładu. W budynku zamontowano oryginalne drzwi z kluczem, którego nigdzie już nie da się dorobić. Podłogę wykonano ze specjalnie pasowanych kloców dębowych, które wchłaniały oleje i smary wykorzystywane podczas konserwacji i napraw urządzeń.

Zabytkowy Nowy Magazyn Spirytusu

Zabytkowy Nowy Magazyn Spirytusu

Obecnie jedyna w Polsce przestrzeń co-workingowa Google for Startups.

Znajdowały się w nim zbiorniki, które mogły pomieścić ok. 4 mln litrów spirytusu–z tego zapasu można było wyprodukować około 40 milionów butelek wódki. Po raz ostatni został poddany modernizacji i ponownie uruchomiony w 1992 r. Obecnie mieści się tu jedyny w Polsce Google for Startups Campus in Warsaw–przestrzeń co-workingowa i programy akceleracji.

Zabytkowy budynek rektyfikacji

Zabytkowy budynek Rektyfikacji i Kotłowni

W przestrzeni budynku został zachowany duch historii, obecnie mieści się tu Muzeum Polskiej Wódki, restauracje, bary i kawiarnie.

Budynek Rektyfikacji, z charakterystycznym wysokim oknem, to jedna z wizytówek Konesera. W latach 1897-1970 produkowano tu spirytus na potrzeby zakładu. Zakład był największym producentem wódki na ziemiach polskich należących do zaboru rosyjskiego. Przed 1914 r. produkowano tu aż 150 gatunków wódek i likierów. W przestrzeni budynku został zachowany duch historii, obecnie mieści się tu Muzeum Polskiej Wódki, restauracje, bary i kawiarnie.

Zabytkowy stary magazyn spirytusu

Zabytkowy Magazyn Spirytusu

Powierzchnię budynku wypełniają bary, restauracje.

Był wyposażony w wysokie zbiorniki z okresu międzywojennego. Do lat 60-tych spirytus był tu dowożony cysternami kolejowymi ze specjalnej bocznicy z Dworca Wileńskiego. Na tyłach budynku znajdowała się waga kolejowa, gdzie ważone były całe wagony ze spirytusem przed przeładunkiem zawartości do zbiorników.Obecnie przestrzeń budynku wypełniają bary i restauracje.

Zabytkowy sład butelek

Zabytkowy Skład Butelek

W nim swoje miejsce znalazły lokale gastronomiczne Koneser Grill i restauracja Bombaj Masala. Powstała tu też galeria Art Sułek Space oraz  Magic Mind Museum – muzeum Sztuki Iluzji i jedyny teatr Iluzji w Polsce.

Zabytkowy magazyn skarbowy

Zabytkowy Magazyn Skarbowy

Gości turystów i odwiedzających w butikowym hotelu Moxy. Mieszczą się tu także przestrzenie eventowo-konferencyjne.

Butelkownia

Butelkownia

Charakterystyczna, nowoczesna architektura budynku sprawia, że miejsce stanowi dla wielu punkt spotkań.

Jesteśmy na Pradze

Koneser

Udogodnienia:

Kliknij w udogodnienie aby poznać szczegóły