2019-04-24
 
Uczta „W tę zieleń! W tę zieleń!”, dobre jedzenie i muzyka
 

📣 UCZTA „W tę zieleń! W tę zieleń!” – wydarzenie kulinarno-artystyczne 📣 

Dzielimy się tym, co mamy najlepszego: domową kuchnią, pieśnią i opowieścią😍

 Zapraszamy do Centrum Praskie Koneser na Ucztę „W tę zieleń! W tę zieleń!”, którą wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki oraz naturalne dekoracje, związane z Wielkanocą i ze zwyczajami wiosennymi. 

 Ucztę przygotuje Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z Podlasia, Mazowsza i Podkarpacia. 

 Jedzeniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą historie rodzinne, rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, a także pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo.

 Świętowanie nierozerwalnie wiąże się z jedzeniem i muzyką, żartami i wspomnieniami, wspólnym stołem i tańcem. Tak jak też z dzieleniem się tym, co mamy najlepszego: domową kuchnią, pieśnią i opowieścią. 

👤 Autorka: Monika Kucia 
👤 Kurator muzyczny: Jagna Knittel
👤 Scenografia: Julia Pańków 
👤 Kulinaria: Joanna Jakubiuk 
👤 Wystąpią: śpiewaczki z Dobrowody (Podlasie), Gołcunecki (Radomskie), kapela z Futomy (Podkarpackie) 

*****************************************************************************

👤 Zespół śpiewaczy „Gołcunecki (Radomskie) powstał w Gałkach k. Rusinowa w 2012 roku. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki – od starodawnych pieśni obrzędowych i nabożnych, aż po przeróżne piosenki i przyśpiewki, których znają setki. Śpiewaczki same również układają przyśpiewki, zwane tutaj „wyrywasami”. Zespół otrzymał „Złotą Basztę” – główną nagrodę 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

👤 Zespół śpiewaczy z Dobrowody (Podlasie) Początki zespołu przypadają na rok 1968. Pieśni, które wykonują śpiewaczki są unikatowe zarówno pod względem melodyki, jak i treści. Są to pieśni obrzędowe cyklu rocznego: tzw. rohulkiwysnynky (dwa rodzaje pieśni wiosennych), sianokośne i żniwne oraz obrzędowe rodzinne: weselne, chrzcinne. Zespół jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

👤 Kapela z Futomy (Podkarpacie) Istnieje od 1990 roku. Futoma od dawna była wsią, której mieszkańcy lubili śpiewać i tańczyć, a do tańca przygrywali im muzykanci. Spotykali się przy różnych okazjach takich jak potańcówki, wesela, chrzciny, wieńcowiny, czy kiszenie kapusty. Tradycją futomskich muzyków była coroczna adoracja przy Bożym Ciele w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę. Zwyczaj ten przetrwał do tej pory.

Data:
24.04.2019
Godzina:

19.00-01.00 

Lokalizacja:
pl. Konesera 3, Butelkownia
Kontakt:
 
 
 
Sklepy/Usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Google for Startups
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
MIESZKANIA
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia
 
Sklepy/Usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Google for Startups
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
MIESZKANIA
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia