Strona główna>Osobny pokaz. Ciało pandemiczne, Galeria Salon Akademii

Osobny pokaz. Ciało pandemiczne

Agata Adamowska, Natala Biało/Paweł Lorens, Marcelina Gorczyńska, Karolina Koryl, Julia Kowalska, Zuzanna Kozłowska, Michał Tomaszewicz
Na drugą połowę wakacji, wykańczających upałami i widmem zbliżającej się nieuchronnie kanikuły, galeria Salon Akademii przygotowała wystawę, do której zaprosiliśmy studentów warszawskiej akademii. Z zebranego materiału to, co wybrzmiewało najmocniej to wątek ciała i zupełnie innego podejścia do tego tematu niż było to np. w latach 90. Na tę zmianę w podejściu niewątpliwe wpływ ma pandemia i nasze wspólne doświadczenie zarazy która nas zmienia, choć nie wiadomo na ile i jak gruntownie.
Prace, które prezentujemy powstały w większości w 2019 i 2020 roku, czyli po ponad rocznym obcowaniu z wirusem, po doświadczeniu głębokiego lockdownu, strachu, frustracji a w końcu irytacji na skutek ciągłej walki z niewidocznym przeciwnikiem. Nagle w polu zainteresowań znalazło się ludzkie ciało, które okazało się kruche i śmiertelne, co w dobie zachłannego konsumpcjonizm – gdzie ciało jest wiecznie młode – nie miało prawa się wydarzyć. Nagle ciało ma swoją wydolność, swój ciężar, bezwładnie przenoszone z noszy do łóżek szpitalnych okazało się kompletnym zaprzeczeniem tego, co oferują nam telewizyjne obrazy ciała.
Artystki i artyści patrzą na ciało z czułością, doceniają je, to ono pozwala nam chodzić, cieszyć się, rozmawiać, przytulać. Ciało jako nośnik bytu, energii. Organiczna forma, która pozwala nam po prostu doświadczać życia.
Wystawa czynna od 27 lipca do 4 września 2021 (wt-sb 14-18)
Galeria Salon Akademii Koneser
Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 8
W związku z trwającą epidemią COVID-19 wystawa udostępniana jest w reżimie sanitarnym i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zwiedzających i pracowników.
pozostałe wydarzenia
Szczegóły