2019-03-29
 
MAKE ART NOT WAR – wystawa Marzeny Gawrysiak
 

Marzena Gawrysiak (ur. 1978) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku (dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego). Zajmuje się rzeźbą, ceramiką i szkłem, które studiowała w macierzystej gdańskiej uczelni i w Koblenz (Niemcy) oraz rzeźbą w marmurze, której uczy się w Pietrasancie (Włochy). Tworzy statuetki i projekty pomników.

Obok rzeźby w swoim dorobku twórczym ma liczne cykle graficzne – najczęściej tworzy w technice sitodruku. Zajmuje się także animacją. Jej animowana „Opowieść o miłości” była prezentowana w Europejskim Centrum Solidarności i w Muzeum Narodowym w Gdańsku oddział Sztuki Współczesnej w Oliwie.

W twórczości Marzeny Gawrysiak ważną rolę odgrywa postać kobieca, którą artystka ukazuje w sytuacjach intymnych, czynnościach pielęgnacyjnych lub w relacji z mężczyzną. Chętnie podejmuje temat pocałunku, przedstawiając jednak różne oblicza kobiety – uległe kochanki omdlewające w ramionach mężczyzn, jak i wyzywające femme fatale.

W jej rzeźbach widoczna jest inspiracja twórczością wielkich mistrzów: Rodina i Dunikowskiego. Postaci są rzeźbione ekspresyjnie, z wyraźną fakturą i pozostawieniem śladu ręki artysty. Marzena Gawrysiak tworząc rzeźby ceramiczne wykorzystuje możliwości barwne tej techniki, szkliwi rzeźby w tonacji intensywnego oranżu lub kobaltu.

Prace malarskie pokazywane na wystawie to cykl abstrakcyjnych obrazów, w których dominują intensywne plamy barwne zestawione z ekspresyjnym gestem malarskim. Forma ulega destrukcji, rozmywa się, ustępuje miejsca nieokreślonej malarskiej przestrzeni, w której czytelne są silne emocje. Drgającą barwną materię artystka zestawia z wyraźnym przekazem – pisze na płaszczyźnie obrazu „je t’aime” lub wskazuje kierunek „tam” zwracając się bezpośrednio do widza. Marzena Gawrysiak wchodząc w bezpośrednią relację z odbiorcą jednocześnie zostawia miejsce jego wyobraźni, pozwala mu na własne interpretacje swoich prac.

Jej sztuka to poszukiwanie prawdy, istoty rzeczy. Linie drgają poszukując właściwej formy, kolor wibruje od wielokrotnie nakładanych warstw farby. To przedstawienia ciągłej walki o piękno, spokój, dobro, którą artystka toczy każdego dnia mając nadzieję, że dzięki temu świat wokół będzie lepszy. Widz czuje w nich radość tworzenia, walkę bez przemocy. Tytułem wystawy w Koneserze artystka nawiązuje do słynnej wypowiedzi Johna Lennona „make love not war”. Mówi widzom: „Kochajcie się, twórzcie, walczcie sztuką, nie siłą”.

W 2018 roku instalację rzeźbiarską “Touching the sun” Marzeny Gawrysiak zakupiło do swojej kolekcji Muzeum Narodowe w Gdańsku. Sześćdziesiąt ceramicznych figurek postaci jest ukazanych w swobodnych pozach, w chwili relaksu na nadbałtyckiej plaży – rozmawiają, patrzą w telefony, śpią dotykani promieniami słońca. Autorka podkreśla, że praca budzi w widzach pozytywne emocje, wielokrotnie obserwowała jak odbiorcy mimowolnie uśmiechali się patrząc na jej instalację.

Marzena Gawrysiak mieszka i pracuje w Gdańsku, gdzie wspólnie z mężem prowadzi największą na Pomorzu niezależną pracownię twórczą – Gdańską Szkołę Artystyczną. O sztuce pisze na swoim autorskim blogu www.zakochajsiewsztuce.blogspot.com

Wystawa w Koneserze jest pierwszą, indywidualną prezentacją jej twórczości w Warszawie.

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia, więcej na: https://www.facebook.com/events/403348656910072/

Data:
29.03-31.03.2019
Godzina:

18:00 – 21:00

Lokalizacja:
Plac Konesera 2,
Galerie
Zapisy: