Strona główna>Letnia Akademia Magii i Ściemy, plac Konesera

Letnia Akademia Magii i Ściemy w Centrum Praskim Koneser

Już w lipcu ruszają warsztaty i pokazy Letniej Akademii Magii i Ściemy – realizowanej w ramach LATA KONESERA 2021.
W soboty plac Konesera przejmować będą cyrkowcy, którzy zaprezentują szerokiej publiczności swoje magiczne umiejętności oraz przeprowadzą zajęcia w duchu pedagogiki cyrkowej.
🗓️3 lipca, 17 lipca, 24 lipca, 31 lipca, 7 sierpnia, 14 sierpnia, 21 sierpnia, 28 sierpnia
📍plac Konesera, w godzinach 13:00-16:00
🎟️Wstęp bezpłatny!
🅿️ – pierwsza godzina gratis
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
📧Zapisy:
Przed każdymi warsztatami uczestnicy są proszeni o indywidualne zgłoszenie obecności, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Chęć uczestnictwa w konkretnym wydarzeniu pedagogicznym należy zadeklarować kontaktując się z sekretariatem akademii: akademia.magii.i.sciemy@gmail.com
CO CZEKA WIDZÓW W TE WAKACJE W KONESERZE?
🗓3 𝒍𝒊𝒑𝒄𝒂 „𝑨𝒍𝒆 𝑹𝒚𝒎𝒑𝒂𝒖!” 𝒘𝒂𝒓𝒔𝒛𝒕𝒂𝒕𝒚 𝒓𝒐𝒅𝒛𝒊𝒏𝒏𝒆 𝒛 𝑶𝒅𝒔𝒌𝒐𝒄𝒛𝒏𝒊𝒂̨:
⏰13:00-13:50 Warsztaty żonglerki dla dzieci.
Czy w 50 minut można znaleźć nowe hobby? Dowiedziono, że żonglerka ma dobry wpływ na ciało i umysł. Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację i zapamiętywanie, a nawet rozbudowuje strukturę mózgu.
⏰14:00-14:40 Dwóch chłopaków, jeden samochód, niebezpieczny sprzęt i nadawanie ciężaru powietrzu. Pokaz Rympau Duo, to zaskakująca mieszanka akrobatyki, żonglerki i świetnego humoru, w lekko pastiszowej oprawie, w najlepszym wydaniu.
⏰15:00-16:00 Warsztaty cyrkowe z Odskocznią z rozkręcania talerza – rozwijające i praktyczne. Wyzwolenie, jakiego można doznać podczas takich warsztatów uwalnia nieuświadomione dotąd pokłady kreatywności, obniża poziom kortyzolu, podwyższa spontaniczność, co oddziałuje natychmiast na relacje z bliskimi. Sprawdźcie sami.
🗓17 𝙡𝙞𝙥𝙘𝙖 „𝘿𝙖𝙟 𝙨𝙞𝙚̨ 𝙯𝙖𝙘𝙯𝙖𝙧𝙤𝙬𝙖𝙘́!”
⏰13:00-13:50 Magiczne warsztaty dla dzieci – wytwarzania złudzeń i iluzji oraz dawnych zabaw, które pozwolą zaczarować dziecięcą codzienność.
⏰14:00 Piotr „Denis” Denisiuk. Z nim będziecie w dobrych rękach. To iluzjonista, finalista „Mam Talent!”. Ma na koncie ponad 1500 pokazów na żywo w Polsce i Europie (mówiliśmy już, że będziecie w dobrych rękach?).
⏰15:00-15:50 Warsztaty iluzji dla dorosłych. Podczas spotkania spróbujecie manipulacji znikającymi przedmiotami oraz poznacie sekrety umożliwiające ćwiczenia balansu.
🗓24 𝙡𝙞𝙥𝙘𝙖 „𝙆𝙤𝙨𝙢𝙞𝙘𝙯𝙣𝙖 𝙥𝙤𝙙𝙧𝙤́𝙯̇”
⏰13:00-13:15 Dynamiczny i wymagający ogromnej precyzji pokaz żonglerki wieloosobowej, w której artyści przerzucają między sobą maczugi, zwane również „clubsami”. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w cyrku i odczuć na własnej skórze ich działanie. Buugengi to rekwizyty w kształcie podwójnych sierpów, które ożywają w rękach artysty, przenosząc widza w odrealniony świat iluzji optycznej, oprawiony tajemniczą muzyką.
⏰13:15-14:15 Kto powiedział, że dorosły nie może nauczyć się żonglować w parze ze swoim dzieckiem? Na pewno nie my! Podwójna korzyść – integracja i rozwój motoryki oraz polepszenie synchronizacji półkul mózgowych w jednym.
⏰15:00 Żonglerka kontaktowa to jedna z najbardziej zjawiskowych form żonglerki artystycznej. Kryształowe kule, manipulowane w dłoniach, toczone po rękach, tułowiu i głowie, tworzą unikalne obrazy przeczące prawom grawitacji. Dzięki umiejętnościom artystów chromowane obręcze płyną w powietrzu, by za chwilę magicznie zawisnąć w przestrzeni.
⏰15:15-16:15 Warsztaty z manipulacji obiektami dla dorosłych. Artyści pokażą, jak spowodować, że rekwizyty, których używa się na scenie ożyją w Waszych rękach.
🗓31 𝙡𝙞𝙥𝙘𝙖 „𝙋𝙤 𝙙𝙧𝙪𝙜𝙞𝙚𝙟 𝙨𝙩𝙧𝙤𝙣𝙞𝙚 𝙡𝙪𝙨𝙩𝙧𝙖”
⏰13:00-13:50 Warsztaty hula hoop z Alicją z Krainy Czarów! Przybędzie na różowym flamingu, żeby nauczyć każdego szlachetnej sztuki hulania.
⏰14:00-15:10 Antirabbity. „Ambasada Krainy Czarów”. Biały Królik ma do wypełnienia misję specjalną. Z rozkazu jej wysokości Królowej Kier, musi zdobyć dla niej nowych poddanych. Dotychczasowi mieszkańcy Krainy Czarów w niejasnych okolicznościach… zresztą, to co się z nimi stało, jest tutaj zupełnie nieistotne… Zastanawialiście się kiedyś, czy żonglerka może być jawną propagandą lub czy można manipulować ludźmi dokładnie tak samo jak manipuluje się przedmiotami?
⏰15:10-16:00 Warsztaty klaunady dla dorosłych. Wyzwolenie, jakiego można doznać podczas takiego wydarzenia uwalnia nieuświadomione dotąd pokłady kreatywności, obniża poziom kortyzolu, podwyższa spontaniczność, co oddziałuje natychmiast na relacje z bliskimi. Sprawdźcie sami.
🗓7 𝙨𝙞𝙚𝙧𝙥𝙣𝙞𝙖 „𝙋𝙧𝙖𝙜𝙖 𝙋ł𝙤𝙣𝙞𝙚”
⏰13:00-13:50 Warsztaty poi z Odskocznią dla dzieci: poi wywodzi się z tradycji plemienia Maori żyjącego w Nowej Zelandii. Według tradycji tańczy się go jako wyraz wdzięczności… choćby za to, że się mogło czegoś nowego tego dnia nauczyć!
⏰14:00 Bohater w pomarańczowym kombinezonie dzieli się sekretami najniebezpieczniejszej i najbardziej tajemniczej formy sztuki – plucia ogniem. W jego show oprócz połykania ognia, zobaczycie też płonące liny oraz… balony.
⏰15:00-15:50 Warsztaty żonglerki z Odskocznią dla dorosłych: naucz się żonglować i żongluj. Spodziewane efekty to m.in. lepsza koncentracja, koordynacja wzrokowo-ruchowa i refleks!
🗓14 𝙨𝙞𝙚𝙧𝙥𝙣𝙞𝙖: „𝙄𝙡𝙪𝙯𝙟𝙖 𝙖𝙧𝙩𝙮𝙨𝙩𝙮𝙘𝙯𝙣𝙖”
⏰13:00-13:50 Magiczne warsztaty dla dzieci z Odskocznią. Uczestnicy poznają kilka sekretów, dzięki którym będą mogli odczarować nudę. Cyrkowe rekwizyty jak zawsze na pokładzie – tym razem rolę główną odegra DIABOLO.
⏰14:00 Iluzja może być językiem, w którym opowiadania jest historia. Opowiadacz specjalizuje się w manipulacji przedmiotami. Rzeka marzeń. Morze chciwości. Rozległa kraina nicości. To wszystko w przedstawieniu niewyobrażalnie sprawnych dłoni.
⏰15:00-15:50 Warsztaty cyrkowe dla dorosłych z Odskocznią z szalonym rekwizytem – DIABOLO. Rekwizyt przypominający jojo i klepsydrę w jednym. Wydarzenie tylko dla odważnych.
🗓21 𝙨𝙞𝙚𝙧𝙥𝙣𝙞𝙖 „𝙍𝙤𝙢𝙖𝙣𝙩𝙮𝙘𝙯𝙣𝙮 𝙙𝙯𝙞𝙚𝙣́ 𝙢𝙖𝙜𝙞𝙘𝙯𝙣𝙮”
⏰13:00 Dwumetrowe wielkie koło. W zasadzie dwa koła połączone drabinką. W tym niezwykłym rekwizycie zwanym „German Wheel” Julian Waglewski wykonuje niemożliwe akrobacje.
⏰13:10-14:00 Warsztaty taneczno-ruchowe z Odskocznią dla dzieci pomogą przede wszystkim w eksplorowaniu doświadczania rzeczywistości, ale też samych siebie. Pozwolą uwolnić i wykorzystać pokłady energii drzemiące w najmłodszych.
⏰15:15-16:15 Nauka żonglerki z Odskocznią dla osób w wieku od 3 do 103 lat. Naukowcy już dawno zauważyli, że żonglerka poprawia koncentrację i zapamiętywanie, powoduje rozbudowę struktury mózgu, poprawia synchronizację półkul mózgowych i koordynację wzrokowo-ruchową. A poza tym jest świetnym treningiem fizycznym, który angażuje całe ciało.
⏰16:30 Najbardziej romantyczny pokaz akrobatyczny, jaki tylko możecie sobie wyobrazić. Marysia i Julian pokażą Wam swoją własną dziedzinę – “akrobacje ikaryjskie”. Duet powstał dzięki wspólnemu zainteresowaniu akrobatyką i cyrkiem. Poprzez swoje choreografie przekazują krótkie historie i pozytywne, piękne emocje. Uwaga! Grozi poprawą humoru na kilka dobrych dni!
🗓28 𝙨𝙞𝙚𝙧𝙥𝙣𝙞𝙖 „𝙇𝙚𝙢𝙤𝙬𝙚 𝙙𝙧𝙤𝙜𝙞”
⏰13:00-13:50 Warsztaty poi z Odskocznią dla dzieci: poi wywodzi się z tradycji plemienia Maori żyjącego w Nowej Zelandii. Według tradycji tańczy się go jako wyraz wdzięczności… choćby za to, że się mogło czegoś nowego tego dnia nauczyć!
⏰14:00 Pokaz antygrawitacyjny – to, że przedmiot, który został wyrzucony w powietrze musi upaść udowodnił Newton. Tomek z MultiVisual wysnuwa anty-teorię grawitacyjną w swoim ruchu. Pokaz żonglerski najlepiej opisuje krzyczący nagłówek „Musisz to zobaczyć!” Chwilę później, w pokazie z rekwizytami zwanymi „batonami” zobaczycie, jak dzięki precyzyjnym ruchom dłoni oraz oryginalnej choreografii wytwarzają się iluzje niezwykłego magnetycznego mechanizmu.
⏰15:00-15:50 Warsztaty dla dorosłych: manipulacje przedmiotami magicznymi pomagają połączyć się prawej i lewej półkuli mózgu żonglera. Przyglądanie się temu precyzyjnemu pokazowi pozwala także dotrzeć do doznań przetwarzanych przez ciało migdałowate, odpowiadające za emocje. Manipulacja i hipnoza to połączenie doskonałe. Uczestnicy warsztatów spróbują więc o własnych siłach wytworzyć magię i ściemę.
ℹ️ Postpandemiczny świat wymaga przywrócenia równowagi. Apatyczni, depresyjni, bierni obywatele po niemal roku zamknięcia pogrążeni są w lękach i napięciach. Codzienność zdominowana przez media cyfrowe, zjawiska narastającej polaryzacji światopoglądowej oraz post-prawdy wymaga działań opartych o integrację sensoryczną, analizę działalności płatów czołowych, improwizację, sensualny kontakt człowieka z człowiekiem i człowieka ze światem.
Aby odwrócić bieg historii, pomóc dzieciom i dorosłym odzyskać siły witalne oraz poczucie sprawczości fundacja “Zakochana Warszawa”, dzięki wsparciu Centrum Praskiego Koneser, powołuje Akademię Magii i Ściemy. Już latem najbardziej charyzmatyczni artyści ze świata cyrku oraz cyrkowej pedagogiki z Odskoczni zagoszczą na Placu Konesera.
Nasza letnia uczelnia kształci osoby:
● dla których wiek jest pojęciem bez znaczenia, bo ich granice wyznacza wyobraźnia (zajęcia dedykowane osobom od 3 do 103 r. ż.),
● chcą celebrować zbiorową radość oraz upadki ze szczudeł,
● fantazjują o ucieczce z cyrkiem bez zwierząt, kiedy jest im źle.
Nowatorski program akademii spełni oczekiwania osób, którym zależy na zdobyciu wszechstronnych kompetencji związanych z radością, celebracją codzienności, rozwojem spontaniczności i umiejętnością obniżania kortyzolu. To dobry wybór dla osób, które źle zniosły rok w zamknięciu, przed komputerem.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE – nasi absolwenci znajdą zatrudnienie w agencjach prasowych, firmach eventowych, w biurach poselskich, urzędach dzielnicowych, a także w szkołach podstawowych i spółkach skarbu państwa. Nie będzie to jednak miało bezpośredniego związku z nauką w akademii. Nie pozostawaj bierny wobec świata smutku, lęku i obcości. Dołącz do Akademii Magii i Ściemy i opowiadaj swoją historię.
Nauczyciele to artyści, cyrkowcy, klauni, którzy świetnie radzili sobie w nie-magicznym świecie, między innymi w programie Mam Talent.
Sylwetki:
𝐀𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐫𝐚 𝐎𝐥𝐬𝐳𝐞𝐰𝐬𝐤𝐚
Zwana również Ciocią Olą albo Rurzową (Przy pierwszym spotkaniu wiadomo, dlaczego, ale skąd błąd w słowie? O to już musicie zapytać ją sami.) Absolwentka Akademii pedagogiki specjalnej. Uczęszczała do jedynej w Polsce Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej. Artystka cyrkowa z 11-to letnim doświadczeniem. Specjalistka od tańca hula hoop, żongluje (również ludzkimi emocjami). Jedna z trzech Brokatowych Rakiet. Współorganizatorka projektu „Warszawska Scena Varieté” oraz projektu „CyrkON” – spektakli cyrkowych online. Pedgog z wieloletnim doświadczeniem w stołecznych szkołach. Od kilku lat związana jest ze sztuką street art, zajmuje się także sztuką użytkową, ilustracjam i scenografiądo spektakli cyrkowych.
𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮 𝗚𝗮𝘄𝗹𝗶𝗸
Prace na wysokościach to dla niej codzienność. Od 7 lat zajmuje się akrobatyką powietrzną. Od 5 lat jest też trenerką tej dyscypliny – uczy tych, którzy dziećmi są, jak i tych, którzy się dziećmi czują, a nawet tych, którzy się nimi choć na chwilę chcą poczuć. Zdobywczyni złotego medalu na Mistrzostwach Polski w kategorii Aerial Hoop Double Professional (2019 r.). Zwyciężczyni programu Mam Talent, w duecie z Julianem Waglewskim, z którym stworzyła zupełnie nową dyscyplinę “akrobacje ikaryjskie”.
𝗝𝘂𝗹𝗶𝗮𝗻 𝗪𝗮𝗴𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶
To nie jest tak, że Julian zawsze pajacuje… ale czasem mu się zdarza. Jest absolwentem jedynej w Polsce Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej. Od 10 lat zajmuje się akrobatyką w kole, żonglerką, chodzeniem na szczudłach, a ostatnio – partnerowaniem Marysi, wraz z którą zwyciężył w programie Mam Talent. Jest zdobywcą II miejsca oraz nagrody publiczności na I Ogólnopolskim Konkursie Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje.
𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗣𝗶𝗼𝘁𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶
Pół-człowiek, pół-królik. Dwukrotny finalista programu Mam talent, członek grupy Multivisual, zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach cyrkowych m.in: 3 miejsca podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje” 2016. Współorganizator spektakli „Warszawskiej Sceny Varieté” oraz projektu „CyrkON” – spektakli cyrkowych online.
𝗞𝗮𝗺𝗶𝗹 𝗗𝘇𝗶𝗹𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗶
Manipulator, żongler, performer, założyciel grupy MultiVisual, organizator Ogólnopolskiego Festiwal Ognia i Festiwalu Żonglerskiego w Ostródzie. Występuje i prowadzi warsztaty od 16 lat. Półfinalista i finalista programu Mam Talent. Odwiedził i prowadził warsztaty na różnych festiwalach cyrkowych – jak European Juggling Convention, Circus Festival Ireland czy Italian Hoop Connection. Współorganizator spektakli „Warszawskiej Sceny Varieté” oraz projektu „CyrkON” – spektakli cyrkowych online.
𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗖𝘇𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶
Mąciciel, wichrzyciel, performer, niekończące się źródło dobrej energii. Absolwent jedynej w Polsce Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w specjalizacji gimnastyka powietrzna. Wielokrotnie nagradzany w konkursach branżowych w Polsce i za granicą. Występuje oraz prowadzi warsztaty artystyczne podczas festiwali (m.in największym żonglerskim festiwalu świata – European Juggling Convention we Francji, Irlandii, Holandii czy Portugalii.) Współpracował z: Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, La Monnaie / de Munt Brussels, Festspielhaus Baden-Baden. Współzałożyciel, organizator i reżyser „Warszawskiej Sceny Variete”. Na co dzień prowadzi regularne zajęcia z gimnastyki powietrznej w największej w Polsce szkole tańca w powietrzu Aerial Dance Studio.
𝗔𝗻𝘁𝗲𝗸 𝗕𝗼𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝘂𝗸
Szaleństwo to jego drugie imię, a trzecie Ryzyko. Antek jest akrobatą cyrkowym. Swoją przygodę z saltami rozpoczął w wieku 14 lat, trenując parkur i freeruning w Krakowskim Stowarzyszeniu Parkour. Absolwent Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej. Obecnie w wieku 22 lat ma na swoim koncie ma:
●6 spektakli pełnometrażowych, w tym jeden stworzony i wyreżyserowany samodzielnie
●10 numerów cyrkowych w tym: akrobatyka na trampolinie, dwójka akrobatyczna, żonglerka, hoop diving, chiński maszt czy trapez statyczny. Każdą wolną chwilę stara się poświęcać na dalszy rozwój w akrobatyce i karierze artystycznej.
𝗠𝗮𝗿𝗰𝗶𝗻 „𝗘𝘅” 𝗦𝘁𝘆𝗰𝘇𝘆𝗻́𝘀𝗸𝗶
Firebreather z Warszawy. Jest jedną z najbardziej doświadczonych osób w zakresie plucia ogniem w tej części Europy. 12 lat pracy z żywiołem to nie przelewki. Wykonuje ponad 200 pokazów rocznie. Na ulicy, ale też podczas festiwali takich jak OFCA (Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny), Carnaval Sztukmistrzów, czy BuskerBus.
𝗣𝗶𝗼𝘁𝗿 „𝗗𝗲𝗻𝗶𝘀” 𝗗𝗲𝗻𝗶𝘀𝗶𝘂𝗸
Z nim będziecie w dobrych rękach. To iluzjonista, finalista „Mam Talent!”. Ma na koncie ponad 1500 pokazów na żywo w Polsce i Europie.
𝐃𝐚𝐰𝐢𝐝 𝐒́𝐰𝐢𝐬𝐭𝐞𝐤 – 𝐀𝐫𝐲𝐦𝐚𝐧
Od ponad 13 lat wykorzystuje iluzję jako narzędzie do opowiadania historii. Specjalizuje się w manipulacji przedmiotami, w tym – jako jeden z nielicznych iluzjonistów w Polsce – manipulacją monetami.
𝐎𝐝𝐬𝐤𝐨𝐜𝐳𝐧𝐢𝐚 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐢𝐨
Kolektyw, który przybliża to, co w cyrku najlepsze: radość́, przekonanie o swoim potencjale, odwadze, możliwość́ działań́ indywidualnych i efektywnej współpracy. Odskocznia oferuje zajęcia rozwojowe z wykorzystaniem technik cyrkowych.
pozostałe wydarzenia
Szczegóły