Strona główna>Kino letnie „Można panikować”, plac Konesera

Kino letnie „Można panikować”

W ramach LATA KONESERA 2021 serdecznie zapraszamy na pokaz głośnego filmu „Można panikować”.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami profesorem Szymonem Malinowski – polskim fizykiem atmosfery, dyrektorem Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW oraz Jonathanem L. Ramseyem – współautorem, reżyserem i producentem filmu „Można panikować”. Panel dyskusyjny poprowadzi Zofia Lasocka – graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, działaczka społeczna i edukatorka.
🗓️ 21 lipca
⌚ 18:00
📍 plac Konesera
🎟️ Wstęp bezpłatny!🆓
🅿️ – pierwsza godzina gratis
Opis filmu:
„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosfery, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu.
Wszelkie fakty naukowe potwierdzają, że działanie człowieka ma ogromny i bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne w zakresie globalnym. To nasze codzienne decyzje wpływają na to, jak świat wygląda.
Coraz bardziej upalne lata, coraz mniej śniegu zimą. Płoną lasy, jest coraz bardziej sucho. Brakuje wody. Znikają lodowce w górach. Znika lód morski w Arktyce. Rozmarza zmarzlina. Metan uwalnia się do atmosfery. Topnieją lądolody. Podnosi się poziom morza. Zakwasza się ocean. Giną pszczoły. Zanika bioróżnorodność. Występują coraz silniejsze burze i cyklony tropikalne. Plastik jest wszędzie. To wszystko nasz świat – zauważa prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, bohater filmu „Można panikować”.
Pomysł na „Można panikować” przyszedł mi do głowy w grudniu 2018 r. Wtedy zobaczyłem prof. Szymona Malinowskiego, który w wywiadzie telewizyjnym mówił o przyszłej katastrofie klimatycznej i potencjalnym końcu cywilizacji. Z wielką pasją opowiadał o topniejących lodowcach, pożarach i zrujnowanych krajobrazach. Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jego przesłanie zjednoczy dużą liczbę ludzi, jeśli dowiemy się więcej o tym, kim profesor jest prywatnie, np. gdzie dorastał i jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd. Jak się czuje, gdy wraca wieczorem do domu po dniu pracy, w której codziennie odkrywa i analizuje informacje dotyczącej zbliżającej się katastrofy? Jak przetwarza temat zmiany klimatu na poziomie emocjonalnym i jak to wpływa na jego relacje z ludźmi? – opowiada reżyser filmu, Jonathan L. Ramsey.
pozostałe wydarzenia
Szczegóły