Azjatyckie dania w Polsce cieszą się sporą popularnością, jednak stawiamy zwykle na klasyki – sushi, ramen, ewentualnie ryż z warzywami z woka czy sajgonki. A czy warszawska Praga ma do zaoferowania coś z zupełnie innej bajki? Oczywiście – wystarczy zajrzeć do Centrum Praskiego Koneser i sprawdzić koreańską ofertę restauracji!

Jak się grilluje po koreańsku?

Kuchnia tej części Azji nie jest zbyt znana w Europie – to spora strata, ponieważ ma bardzo wiele do zaoferowania. Osoby, które mają okazję podróżować po świecie i widzieć Koreę na żywo, z pewnością zwróciły uwagę na tradycyjne uliczne stanowiska z rusztami, na których przysmażają się doskonałe azjatyckie przysmaki. To bardzo proste dania – owoce morza, kawałki ryb, warzywa, wieprzowina, grzyby. Grill koreański nazywa się gogigui i ma postać kwadratowej blachy, na której bezpośrednio układa się składniki. Co jest wyjątkowego w takiej formie przyrządzania posiłków? Przede wszystkim – sposób ich spożywania, który w Polsce raczej nie jest zwyczajny.

Jak się je potrawy z koreańskiego grilla?

To coś w rodzaju szwedzkiego stołu, ale na ciepło, z potrawami serwowanymi prosto z rusztu. Rzecz jasna, konsumenci mają do dyspozycji talerzyk, ale na zastawionym stole uwagę zwraca co innego – niewielkie miseczki i talerze z ułożonymi na nich poszczególnymi składnikami, z których komponuje się własną koreańską potrawę. Sałatka, cebula, kimchi, czosnek, a w roli głównej – grillowane mięso. Po obróbce termicznej jego niewielkie kawałki, wraz z innymi składnikami z rusztu, nakłada się na duży liść sałaty, uprzednio maczając w aromatycznym sosie. Dodaje się świeże warzywa i dodatki, zawija dość luźno i jednym kęsem delektuje się tym przysmakiem. To ciekawe doświadczenie kulinarne dla osób, które lubią próbować nie tylko nowych smaków, odkrywając azjatyckie połączenia słodkiego z kwaśnym, pikantnym i słony, ale również nieznane nam sposoby na spożywanie posiłków. Aromatyczne dodatki zawinięte w zielony chrupiący liść, zmoczone w sosie sojowym lub sezamowym to fantastyczne połączenie smakowe, które nasyci Cię na długo, a przy okazji odżywi. Nie bez powodu kuchnia azjatycka jest uważana za jedną z najzdrowszych!

Gdzie w Warszawie spróbować koreańskiego grilla?

Wizyty w restauracjach powinny być nie tylko sposobem na to, aby zaspokoić głód, ale również, by nauczyć się specyficznego podróżowania po świecie bez wyjeżdżania poza miasto. Warszawa ma na to najlepszy sposób – Konesera, czyli wielki kulturowy miszmasz, nie tylko, gdy chodzi o rozrywkę, ale również nietypowe smaki. AZIA Restaurants to fantastyczny azjatycki koncept, w którym doświadczeni kucharze przygotowują wiele potraw z kuchni tej części świata. Jest to również restauracja koreańska, w której serwuje się potrawy z typowego gogigui. Odwiedzając to miejsce, można przez chwilę poczuć się jak na drugim końcu świata – jakby się stało na ulicy zatłoczonego Seulu, jedząc na stojąco małe zawiniątka sałaty z mięsem, grzybami, pszennym smażonym makaronem i innymi smakowitymi dodatkami, podczas szybkiej przerwy w zwiedzaniu. Nie da się ukryć, że ten wyjątkowy restauracyjny koncept to jedyne takie miejsce w Warszawie – zapewniające świetne doznania smakowe, ale również mnóstwo wrażeń estetycznych i kulturalnych. Po kolacji warto zajrzeć do któregoś z barów w Koneserze, a przed nią zgłodnieć porządnie, oglądając wystawy, uczestnicząc w warsztatach lub doświadczając innych ciekawych przygód, z których słynie ten ceglany budynek!