2019-02-07
 
Wystawa fotografii Kasi Idźkowskiej „That’s Jazz Babe”
 

Kasia Idźkowska „That’s jazz Babe”.

Ktoś kiedyś powiedział, że „Do jazzu trzeba dojrzeć. Niewielu jest ludzi, którzy nie będąc pasjonatami muzyki jazzowej, sięgają po ten gatunek z własnej i nieprzymuszonej woli. Ale jak już się zacznie, jak jazz nas wciągnie – nie ma odwrotu.”

Mimo upływu kolejnych dekad ten gatunek muzyczny wydaje się wciąż ponadczasowym. Język stworzony przez jazzmanów wydaje się być uniwersalnym i może poszczycić się ogromną różnorodnością odmian, jakie wynikają najczęściej z połączenia jazzu z odmiennym stylem muzycznym. Według wielu muzykologów, jazz jest bardziej formą interpretacji aniżeli określonym stylem muzycznym.

Materiał zdjęciowy, który możemy obejrzeć na wystawie w Galerii Obok ZPAF, jest małym wycinkiem z tego co udało się autorce – Kasi Idźkowskiej doświadczyć w trakcie jej pobytu w Stanach Zjednoczonych. Fotografie ukazują sytuacje zaobserwowane w nowojorskich klubach muzycznych, portrety muzyków, ich interakcje z publicznością, sceny z prób czy nagrań dokonywanych w studio oraz sytuacje prywatne. To co uderza w tych fotografiach, to radość, otwartość i szczerość przedstawionych postaci. Czarno biały charakter zdjęć ukazuje ponadczasowość zaistniałych sytuacji. Autorka jak sama przyznaje – „zakochała się w jazzie”, zaś słowa wypowiedziane przez jedną z bohaterek zdjęć – „That’s jazz babe” były jej mottem, które przyświecało jej w trakcie pracy nad materiałem.

Kasia Idźkowska zapytana o komentarz do wystawy odpowiada: „poprzez projekt „That’s jazz Babe” chcę pokazać wkład artystów jazzowych w świat muzyki. Fotografowaniem jazzu zainteresowałam się trzy lata temu w Nowym Jorku i od tego czasu zakochałem się w jazzie. Sztuka w dowolnej formie jest środkiem dialogu, który jest potężnym narzędziem. Dlatego poprzez swoje zdjęcia chciałabym opowiedzieć historię nie tylko o jazzie ale również o formie pozytywnego przekazu, który za sobą niesie. Świat potrzebuje większej interakcji między ludźmi o różnym pochodzeniu, z większym naciskiem na sztukę, kulturę i edukację. NYC to miejsce, w którym jazz odzwierciedla najwyższe aspiracje artystyczne. Obecnie NYC stało się najbardziej popularnym miejscem na świecie, w którym gromadzą się największe talenty jazzowe. Prezentowane prace ukazują głównie kluby jazzowe w Nowym Jorku. Starałam się uchwycić improwizację i twórczy proces w tworzeniu muzyki jazzowej.”

Prezentowane prace ukazują kulisy jazzu głównie w nowojorskich klubach. Zdjęcia zostały wykonane w takich miejscach jak: Smalls Jazz Club- East Village, Paris Blues-Harlem, Dizzy’s Club Coca Cola- Manhattan, w nie istniejącym już studio nagrań Systems II na Brooklynie, Shrine Bar- Harlem, ITESCO Guadalajara w Meksyku, Steinway & Son- Manhattan, nie istniejącej już Cornelia Street Cafe na East Village.

Na zdjęciach występują muzycy tj.:

Elio Villafranca- kompozytor/pianista, Mayron Walden- gra na siedmiu instrumentachm.in. saksofon, flet, Maurice Brown – trąbka/ kompozytor/producent, Brent Brickheadsaksofon, Obama Isaiach Richardson – saksofon, Tony Hewitt – wokal, Wayne Escoffery – saksofon, Troy Roberts – saksofon, Yasushi Nakamura- kontrabas, Kush Abadey – perkusja, Arturo Stable – perkusja, Richardo Rodriguez – kontrabas, Jonathan Troncoso – perkusja, Thomas Gilliano – perkusja, Marquis Hil- trąbka, E. J. Strickland – perkusja, Mark Whitfield – gitara, Amanda Humes – wokal, Petros Klampanis – kontrabas.

BIOGRAFIA:

Kasia Idźkowska – absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotograficznej. Porzuciła pracę w korporacji, aby poświęcić się pasji fotograficznej. Fotografią jazzową zainteresowała się przez przypadek, gdy została zaproszona do fotografowania koncertu w jednym z nowojorskich klubów jazzowych. Pasja do fotografii zaowocowała miłością do jazzu. Od trzech lat fotografuje kulisy jazzu, współpracuje z muzykami przy produkcji nowych płyt, dokumentuje nagrania w studio, a przede wszystkim robi zdjęcia na okładki albumów jazzowych. W Nowym Jorku rozpoczęła karierę pracując nad projektem „That’s jazz Babe”, który uwieńczony był grupową wystawą pt. “F-Stops & F – Holes” 2016 oraz wielokrotnymi publikacjami w nowojorskich magazynach m.in. Downbeat. Podróżniczka, odwiedziła większość krajów europejskich, podróżowała samotnie po Ameryce Środkowej, Meksyku, dalekiej Azji. Wyjątkowe światło i emocje przedstawione na jej zdjęciach definiują jej wyjątkowy styl, który wykrystalizowała przez lata. Interesuję się szczególnie fotografią dokumentalną, pracuje nad różnorodnymi projektami pod względem przedmiotu i zakresu. Na swoim koncie ma kilka wystaw, laureatka wielu konkursów fotograficznych. Współpracuje z wydawnictwem JazzPress.

Data:
07.02-30.04.2019
Godzina:
Lokalizacja:
Pasaż Konesera (lokal 11)
Zapisy:
Kontakt: