2018-09-29
 
Wystawa Designu TEKSTURA
 

TEXTURA

Wystawa polskiego designu w Koneserze, w ramach Targów Rzeczy Ładnych

Organizatorzy: Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza
Partner: Koneser
Kurator: Paulina Matusiak

Z łaciny TEXTURA to układ i kolejność nici w tkaninie. We włókiennictwie słowo to jest również używane do określania sposobu tkania i struktury powierzchni odzieży. TEXTURA (definicja) budowa wewnętrzna, rozpatrywana pod względem charakterystyki i sposobu ułożenia składników.

Wystawa TEXTURA pokazuje szeroki przekrój przez polskie projekty zorientowane wokół badań potencjału materiałów i faktur oraz ich możliwych zastosowań i różnych technik wytwarzania. Prezentacja obejmie także projekty, które łączą w sobie techniki mające korzenie w splocie tekstylnym i deseniu.

Obecnie mamy do czynienia z powrotem do tekstyliów i ich kulturowych ekspresji. Życie w coraz bardziej cyfrowym świecie budzi potrzebę taktylności, odczuwania struktury materiałów, które nas otaczają. Ta potrzeba przyczyniła się do odrodzenia i wzmocnienia roli tkaniny w naszym najbliższym otoczeniu. To właśnie tkanina jest kluczem tej wystawy.
Polska posiada bogatą tradycję wzornictwa i produkcji materiałów. Rozpoczynając od tkaniny ludowej i wybitnych łódzkich projektantów, poprzez ‘Ład’ oraz sopocką szkołę tkaniny aż do awangardowej polskiej tkaniny artystycznej. Współcześnie projektanci mają dużą potrzebę poznawania starych i odkrywania nowych procesów produkcyjnych. Techniki produkcji nie są już związane tylko z jedną dziedziną. Projektanci używając metod stosowanych we włókiennictwie tworzą obiekty oświetleniowe. Meble powstające z lejącego szkła maja warstwowość i gamȩ kolorystyczną, którą można odnaleźć w zwiewnych tkaninach i szkle dekoracyjnym. Innowacja technologiczna w tkaninie idzie ramię w ramię z szukaniem nowych rozwiązań we wzornictwie mebli.
Na wystawie można zobaczyć między innymi: wazony Malwiny Konopackiej, krzesło Oskara Zięty w towarzystwie akustycznych tkanin Aleksandry Gacy i lamp Marii Jeglińskiej oraz projekty odzieży firmy Acephala.
Malwina Konopacka, warszawska projektantka i ilustratorka, opracowała wzór wazonu o wrzecionowatym kształcie z okrągłymi wgłębieniami mającymi nawiązywać do kształtu oka, który doczekał się różnorodnych interpretacji. Oskar Zięta, projektant i architekt, jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Aleksandra Gaca tworzy nie tylko niezwykłą estetykę tkaniny, ale jednocześnie, dzięki najnowszym technologiom, odkrywa w niej właściwości akustyczne. Tkane przez nią unikatowe struktury nazwane ‘Architextiles’ dają nowe możliwości przepływu dźwięku w budynku, w którym są zastosowane. Natomiast główną cechą projektów Marii Jeglińskiej jest funkcjonalność pojmowana jako podatność na zmiany dyktowane wygodą czy nawykami użytkownika. Przedmioty i przestrzenie Jeglińskiej dają się dowolnie modyfikować i wykorzystywać w rozmaity sposób. ‘Acephala’ natomiast to połączenie konceptualizmu w modzie i wysokiej klasy rzemiosła. Projektantka marki Monika Kędziora tworzy dla rebeliantek, kobiet pewnych siebie, twardo stąpających po ziemi, odważnych.

TEXTURA to wystawa, która przeplata obiekty z tkaniną jak w awangardowym polskim gobelinie, łączy w niekonwencjonalny sposób różnorodne materiały tworząc nowe jakości.
Projekty, poprzez nowe zestawienia: buntownicze, subtelne, tajemnicze i harmonijne, wzmacniają się i opowiadają nową historię.

Wystawa jest organizowana jest przez Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza.
Targi Rzeczy Ładnych to projekt, którego celem jest wspieranie i popularyzowanie polskiego designu wśród szerokiej publiczności. Inicjowanie dialogu między projektantami i producentami, konsumentami oraz mediami. TRŁ tworzą wspólną, otwartą przestrzeń do dyskusji o roli i potrzebie estetyki w codziennym życiu. Wydarzenie organizowane dwa razy w roku w Warszawie. Łączy część targową, gdzie prezentowane są meble, lampy, ceramika, tekstylia, grafika, akcesoria wyposażenia wnętrz, zabawki edukacyjne dla dzieci oraz książki z niezależnych polskich wydawnictw, z częścią edukacyjną, podczas której organizowane są: wystawy, warsztaty, prezentacje i panele dyskusyjne poświęcone projektowaniu. W listopadzie 2017r otwarta została platforma sprzedażowa targirzeczyladnych.pl, gdzie prezentowane są wyselekcjonowane artykuły wyposażenia wnętrz od polskich projektantów i producentów.

Celem Instytutu Adama Mickiewicza, państwowej instytucji kultury działającej pod marką Culture.pl, jest promowanie Polski i polskiej kultury za granicą. Prezentując wysokiej jakości inicjatywy i wydarzenia z dziedziny sztuki, muzyki i designu, Instytut Adama Mickiewicza stara się przybliżyć zagranicznej publiczności współczesną polską kulturę.
Portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To także największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze. Specjalna zakładka poświęcona designowi prezentuje najnowsze trendy we współczesnym polskim designie i najnowsze projekty polskich twórców – zarówno tych młodych i obiecujących, jak również doświadczonych i cieszących się światowym uznaniem. Wstęp wolny.

Data:
29.09 - 31.10.2018
Godzina:

poniedziałek – sobota 10.00 – 21.00,

niedziele handlowe 10.00 – 20.00

Lokalizacja:
pasaż Konesera
Zapisy:
Kontakt:
 
 
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia