2018-12-08
 
Warsztaty Pieczenia Sękacza z Ewą Mitowską
 

Warsztaty robienia sękacza z Ewą Mitowską Ewa Mitowska prowadzi w Seroczynie koło Sterdyni gospodarstwo agroturystyczne z wielką stodołą-muzeum sztuki użytkowej i zagrodą edukacyjną, gdzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze, jak rzadkie już pieczenie opłatków i robienie z nich wycinanek. Można tu przyjechać na dzień, albo i na dłużej i pod okiem pani Ewy Mitowskiej własnoręcznie upiec sobie pachnący chleb, zrobić kozi ser, posmakować faszerowanego karpia, albo polędwiczek z tymże kozim serem. Atrakcją największą jest wspólne pieczenie sękaczy na żywym ogniu. To głęboko zakorzeniona rodzina tradycja, którą gospodyni podtrzymuje. Wyspecjalizowała się w obwoźnym pieczeniu sękaczy i ze swoją beczką przyjedzie do Konesera. Wraz z uczestnikami warsztatów będzie robić sękaty sękacz z gładkiego, żółtego ciasta ubitego z jaj domowych kur, wedle rodzinnego przepisu. Pieczenie sękacza wymaga wprawy i uważności, ale efekt w postaci słodkiego wypieku wynagrodzi starania.
Grupa wiekowa: 6-12, maksymalna liczba uczestników: 15 osób. Uczestnicy podczas warsztatów otrzymają do degustacji kawałek sękacza (sękacz będzie do degustacji, nie ma możliwości, aby zrobić sękacz dla każdego)
Czas trwania warsztatu: 2 h. Sękacz sejneński – zwany także „dziadem”, pochodzi z kuchni niemieckiej (tzw. Baumkuchen). Do wypieku ciasta używa się specjalnego poziomego wałka umieszczonego nad paleniskiem, na który nalewane jest warstwami ciasto – dzięki temu powstaje dwukolorowa struktura sękacza. „Ku końcowi obracanie od czasu do czasu wstrzymywać, aby spływające krople ciasta utworzyły sęki – co właśnie stanowi ozdobę Baumkuchenu”, pisze Maria Ochorowicz-Monatowa w „Uniwersalnej książce kucharskiej” (1912). Proces przygotowania i wypieku ciasta jest pracochłonny i zajmuje parę godzin. Jak to się robi, będzie można przekonać się podczas warsztatów z Ewą Mitowską w weekend 8 i 9 grudnia (sobota i niedziela) o godz. 11. Zapraszamy!
Film z produkcji: https://www.youtube.com/watch?v=PRYIePxaXFQ

Data:
8-9.12.2018
Godzina:

11.00

Lokalizacja:
Pasaż Konesera
Zapisy:
 
 
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia