2018-09-29
 
Street Art Doping
 

Czas na nowy porządek. Głównym punktem Street Art Doping 2018 jest wystawa zbiorowa „Nowy Porządek”. W pop upowej galerii na terenie zrewitalizowanego Centrum Praskiego Koneser zobaczymy prace czołowych polskich artystów związanych ze street artem, których artystycznym językiem stała się geometria.

Street art niczym miasta, które to wybrał na swe bastiony, to proces podlegający ciągłej przemianie. Zmianie ulega skala działania, od vlepki przez instalacje do malarstwa wielkoformatowego. Poszerza się teren aktywności, ze środków transportu, z ulicy na galerie, internet. Zmienia się również język. Dosłowna figuratywność ustępuje pola fascynacji geometrią. Gotową narrację zastępują coraz bardziej abstrakcyjne, otwarte w interpretacji kompozycje. Street art coraz wyraźniej wydaje się szukać wspólnego języka z miastem.

Nadszedł czas “nowej geometrii”. Prac, w których nie czuć już potrzeby krzyku, wolnych od gotowych narracji, których w przestrzeni publicznej mamy aż nadto. “Nowa geometria” nie zabiega o uwagę widza, a raczej stara się swymi abstrakcyjnymi kompozycjami wprowadzać spokój i głęboki oddech do przestrzeni publicznej. Taka postawa może świadczyć o pewnej dojrzałości, gdzie nie krzyk, a język zaczyna mieć decydujące znaczenie.

Wystawa “Nowy Porządek” to próba dotknięcia zjawiska, w czasie, gdzie prace nie tylko wpływają znacząco topografię polskich miast, ale przede wszystkim budują polski i zagraniczny rynek sztuki. Na wystawie będzie można zobaczyć prace: Macieja Boszkova, Łukasza Bergera Cekasa, Chazme 718, Bartosza Janczaka, Nawera, Bartka Świąteckiego Penera, Roberta Procha, Proembriona, Pawła Ryżko, Sainera, Seikona oraz SC Szymana.

Wystawa sięga również do korzeni street artu, graffiti czyli kultury jam. Artyści oprócz indywidualnych prac zaprezentują owoce kolaboracji, stworzone podczas rezydencji poprzedzającej wystawę. Będą to obrazy pełne twórczej energii, zmagania z indywidualizmem, ale i poszukiwania wspólnego języka, którego coraz mniej we współczesnym świecie.

Na terenie Konesera powstanie także mural w kolaboracji Seikona i Chazme 718.

Wystawa “Nowy Porządek” odbywa się na warszawskiej Pradze, która ma bardzo długą historię street artową. To tu powstały pierwsze współczesne murale. To tu w roku 2005 w zamykającej się Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser, eksplodowała wystawa “Laktacje nieholenderskie”, prezentująca pączkujący z wielkim zaangażowaniem wówczas w Polsce street art. To był czas, gdzie głównym terenem działań artystów była ulica, to tam kierowali swoją aktywność, zabiegając o bezpośredni kontakt z widzem.
Teraz po tych kilkunastu latach na całej Pradze mamy ciekawą kolekcję malarstwa wielkoformatowego. Tutaj w ramach Street Art Doping powstały prace Conora Harringtona, Phleghma, Sebasa Velasco, 1010, Escifa, Ernesta Zacharevica i wielu innych (w tym roku dołączy praca Low Bros)

Teraz do Konesera w nowej odsłonie, ponownie wraca street art. Wystawa “Nowy Porządek”, to już nie próba zwrócenia uwagi na działania uliczne, tylko zbiór autorów, których prace można podziwiać na ulicach i galeriach na całym świecie..

Wernisaż 29.09, g. 18
wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Data:
29.09 - 04.12.2018
Godzina:

piątek 17.00 – 20.00

sobota 12.00 – 20.00

niedziela 12.00 – 18.00

 

Lokalizacja:
pasaż Konesera wejście od Placu Konesera
Zapisy:
 
 
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia