2018-12-01
 
SKŁAD Sztuki i Rzemiosła
 

Na terenie Centrum Praskiego Koneser na warszawskiej Pradze powstał pierwszy w Warszawie sklep zaangażowany. Co to znaczy? Łączy w sobie wartości takie jak: sztuka, tradycja i sąsiedzkość. To galeria sztuki i sklep z przedmiotami stworzonymi przez mistrzów rzemiosła w jednym. To pierwsze tego typu miejsce łączące sztukę i rzemiosło, a także przestrzeń, w której spotykają się artyści, rzemieślnicy, miłośnicy praskiej awangardy i mieszkańcy Warszawy – wyznawcy twórczego stylu życia, ale i przypadkowi przechodnie. SKŁAD jest otwarty na razie do 23 grudnia br. Miejsce działa na zasadzie pop-upu, jego dalsze losy są na tę chwilę owiane tajemnicą.
– SKŁAD łączy w sobie wartości takie jak: sztuka, tradycja, nowoczesność, ale w dużej mierze również sąsiedzkość i lokalność, co na warszawskiej Pradze jest szczególnie ważne. Nie ograniczamy się jedynie do twórców z prawej strony Wisły, jednak mamy dla nich tu szczególne miejsce – mówi Paulina Dmitruk, współprowadząca SKŁAD.
– Tu każdy przedmiot ma swoją historię. Można obejrzeć manekiny Katarzyny Czajki, które powstały w Galerii Dorum Art znajdującej się w Koneserze przed rewitalizacją. Swoje najpiękniejsze lampy w stylu art deco pokaże Pan Edward Magdziarz, którego podczas pobytu w Londynie tak zachwyciła mała pracownia wykonująca repliki lamp Tiffany’ego, że otworzył własny warsztat. I tak, od 1971 roku, na warszawskiej Pradze powstają niepowtarzalne i uznane na całym świecie lampy. W SKŁADZIE można znaleźć także produkty stworzone w Pracowni Kołder Haliny Rostkowskiej założonej w 1965 r. Pomimo upływu czasu do dziś sposób ich wyrobu jest niezmienny, a każdy produkt wykonywany jest przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Ponadto, znajdziemy tu ceramikę, biżuterię oraz inne przedmioty sztuki użytkowej. Wśród dzieł sztuki można spotkać m.in. malarstwo Zuzi Zu Jankowskiej, Waldka Borowskiego czy fotografie Agi Pacewicz.
– W ramach działania SKŁADU odbywać się będą spotkania z artystami, które pozwolą na bezpośredni kontakt nie tylko z dziełem, ale i jego twórcą. – dodaje Anna Madejska, współprowadząca SKŁAD.
SKŁAD działa od 23 listopada od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-19.00, jednak oficjalne otwarcie odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00. Podczas inauguracji usłyszymy “Podśpiewy fragmentaryczne” Sebastiana Madejskiego, artysty związanego również z warszawską Pragą.
SKŁAD Sztuki i Rzemiosła to jedyne miejsce w Warszawie, w którym można kupić tak wyjątkowe i unikatowe prezenty dla swoich bliskich.

 

Data:
1-31.12.2018
Godzina:
Lokalizacja:
Pasaż Konesera
Zapisy:
 
 
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia