2018-09-29
 
Praga GADA
 

Praga Gada, to flagowy projekt Fundacji Animacja, który polega na rejestracji rozmów z seniorami z warszawskiej Pragi i ich adaptacji na język komiksu. Fundacja prowadzi internetową audiotekę www.PragaGada.pl, zawierającą kilkaset fragmentów z około 150 wywiadów z prażanami. Najmłodszy rozmówca miał 60 lat, najstarszy zaś 97 lat. Epikurejczycy z prawobrzeżnej Warszawy to ludzie z przewrotnym poczuciem humoru, używający nadal zwrotów gwarowych, żyjący nieśpiesznie w dawno zasiedlonych kamienicach, które dają im poczucie wspólnoty. Więzi są częstym tematem ich wyjątkowych wspomnień. Ich prywatne mitologie (w których nie raz pojawia się fabyka wódek Koneser) Fundacja przekazuje młodszym pokoleniom w formie wysokojakościowych komiksów.  Seniorzy biorą udział w ich powstawaniu na każdym etapie, jako eksperci od kultury obyczajowej XX wieku. Fundacja Animacja opublikowła już 4 luksusowo wydane albumy, stworzone przez międzynarodową ekipę artystów. Najnowszy z serii „Praga Gada” o tytule Praga Gada Wiechem dwa ukaże się drukiem na przełomie 2018 i 2019 r.
Na projekt Praga Gada, poza audioteką, składa się również wideoteka na profilu na YouTube (PragaGadaTV), a także liczne działania animacyjne na terenie prawobrzeżnej Warszawy, m .in. bezpłatne, oblegane kursy informatyczne dla seniorów, czy międzypokoleniowe warsztaty retrospekcji, w tym mobilne, na pokładzie zabytkowego autobusu.

W Koneserze Fundacja Animacja zaprezentuje na wystawie wybrane plansze z kultowym bohaterem Wiecha, „wychowańcem monopolu spirytusowego”, Walerym Watróbką, oraz zaaranżuje czytelnię swoich unikatowych komiksów. Będzie też okazja otrzymać je w zamian za wsparcie projektu. Wstęp wolny.

Data:
26.09-30.12.208
Godzina:

poniedziałek – sobota 10.00 – 21.00

niedziele handlowe 10.00 – 20.00

Lokalizacja:
pasaż Konesera
Zapisy:
Kontakt:
 
 
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia
 
Handel/usługi
 
Restauracje/bary/kawiarnie
 
BUTELKOWNIA przestrzeń eventowa
 
LABORATORIUM przestrzeń eventowa
 
Muzeum Polskiej Wódki
 
Campus Warsaw
 
Hotel Moxy Praga
 
Biura loftowe
 
Mieszkania
Winda 24h
Parking podziemny
Wejścia